Spróbujmy znaleźć wiarygodne informacje na jego temat pomijając te skrajne. Czyli te które mówią, że jest trujący lub cudownie uzdrawia. Na początek kilka informacji z Wikipedii.
Jest spożywany w niektórych częściach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Wszystkie odmiany Amanita muscaria, w szczególności A. muscaria var. muscaria, znane są ze swoich właściwości halucynogennych, przy czym głównymi składnikami psychoaktywnymi są neurotoksyny kwas ibotenowy i muscymol. Był używany jako środek odurzający przez rdzenną ludność Syberii [1].
Zobaczmy zatem co to za substancje: kwas ibotenowy i muscymol?
Ta sama Wikipedia, w wersji angielskiej, podaje że kwas ibotenowy jest agonistą receptorów NMDA (N-metylo-D-asparaginianu), i trans-ACPD w wielu układach ośrodkowego układu nerwowego. Przynajmniej część przyjętego kwasu ibotenowego ulega dekarboksylacji do muscymolu , więc niektóre skutki przyjęcia kwasu ibotenowego są podobne do skutków działania muscymolu [2]. Inne źródło podaje, że podczas suszenia muchomora w cieniu kwas ibotenowy zmienia się w psychoaktywny muscymol [3].
Zatem „wszystkie drogi” prowadzą do muscymolu.
Jest silnym i selektywnym agonistą receptora GABA A i wykazuje działanie uspokajająco - nasenne. Psychoaktywna dawka muscymolu wynosi od 8 do 15 mg.
Badania naukowe wykazały jego właściwości w zakresie:
Tyle można znaleźć w Wikipedii. Jednak to nie koniec. Inne źródła mówią o tym, że muscymol odwraca procesy starzenia się mózgu, może leczyć Chorobę Parkinsona. Mowa jest również o innych substancjach, takich jak: muskaryna, kwas stizolobinowy, kwas stizolobikowy, kwas metylotetrahydrokarbolinowy, cholina, acetylocholina, muskarydyna [4].
W świetle dziwnej nagonki w ostatnim czasie na spożywanie tego grzyba zapewne zainteresowanie nim znacznie wzrośnie. Oby z dobrym skutkiem i pożytkiem dla ludzi, bo jak widać powyżej, potencjał jest. Może być jednak tak, że „chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zwykle”.
Święty Grzybóg, Waldemar Borowski, Wydawnictwo: Slovianskie Slovo
Rok uruchomienia strony: 2023
Kontakt
Centrum Medycyny Estetycznej
+48 (74) 66 55 778
+48 691 579 136
cme@zdrowo.pl
ul. Piłsudskiego 39
58-160 Świebodzice, Polska
czynne pn.-pt. 10:00-19:00