Centrum Medycyny Estetycznej w Świebodzicach

MUCHOMOR CZERWONY (Amanita muscaria)

20 listopada 2024

Jest dużo kontrowersji wokół tego grzyba.

Spróbujmy znaleźć wiarygodne informacje na jego temat pomijając te skrajne. Czyli te które mówią, że jest trujący lub cudownie uzdrawia. Na początek kilka informacji z Wikipedii.

 

Jest spożywany w niektórych częściach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Wszystkie odmiany Amanita muscaria, w szczególności A. muscaria var. muscaria, znane są ze swoich właściwości halucynogennych, przy czym głównymi składnikami psychoaktywnymi są neurotoksyny kwas ibotenowy i muscymol. Był używany jako środek odurzający przez rdzenną ludność Syberii [1].

 

Zobaczmy zatem co to za substancje: kwas ibotenowy i muscymol?

 

KWAS IBOTENOWY [2]

Ta sama Wikipedia, w wersji angielskiej, podaje że kwas ibotenowy jest agonistą receptorów NMDA (N-metylo-D-asparaginianu), i trans-ACPD w wielu układach ośrodkowego układu nerwowego. Przynajmniej część przyjętego kwasu ibotenowego ulega dekarboksylacji do muscymolu , więc niektóre skutki przyjęcia kwasu ibotenowego są podobne do skutków działania muscymolu [2]. Inne źródło podaje, że podczas suszenia muchomora w cieniu kwas ibotenowy zmienia się w psychoaktywny muscymol [3].

Zatem „wszystkie drogi” prowadzą do muscymolu.

 

MUSCYMOL [3]

Jest silnym i selektywnym agonistą receptora GABA A  i wykazuje działanie uspokajająco - nasenne. Psychoaktywna dawka muscymolu wynosi od 8 do 15 mg.

Badania naukowe wykazały jego właściwości w zakresie:

  1. PADACZKA - właściwości przeciwdrgawkowe. Zmniejsza częstotliwość wyładowań neuronalnych, przyczyniając się do ogólnego efektu uspokajającego na ośrodkowy układ nerwowy,
  2. MIGRENA I BÓL GŁOWY: może zapobiegać,
  3. DZIAŁANIE ANTYDEPRESYJNE: prowadzi do rozluźnienia mięśni i zmniejszenia lęku,
  4. WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWBÓLOWE,
  5. ŁAGODZI USZKODZENIE NIEDOKRWIENNE MÓZGU: zbadano rolę muscymolu w łagodzeniu uszkodzenia niedokrwiennego mózgu, ujawniając jego zdolność do tłumienia stresu oksydacyjnego, autofagii i ścieżek apoptozy [3].

 

Tyle można znaleźć w Wikipedii. Jednak to nie koniec. Inne źródła mówią o tym, że muscymol odwraca procesy starzenia się mózgu, może leczyć Chorobę Parkinsona. Mowa jest również o innych substancjach, takich jak: muskaryna, kwas stizolobinowy, kwas stizolobikowy, kwas metylotetrahydrokarbolinowy, cholina, acetylocholina, muskarydyna [4].

 

W świetle dziwnej nagonki w ostatnim czasie na spożywanie tego grzyba zapewne zainteresowanie nim znacznie wzrośnie. Oby z dobrym skutkiem i pożytkiem dla ludzi, bo jak widać powyżej, potencjał jest. Może być jednak tak, że „chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zwykle”.

 

  1. Święty Grzybóg, Waldemar Borowski, Wydawnictwo: Slovianskie Slovo

Rok uruchomienia strony: 2023

LinkedIn
Pinterest CME Świebodzice

Kontakt

Centrum Medycyny Estetycznej

+48 (74) 66 55 778 +48 (74) 66 55 778

+48 691 579 136 +48 691 579 136

cme@zdrowo.pl cme@zdrowo.pl

ul. Piłsudskiego 39, 58-160 Świebodzice, Polskaul. Piłsudskiego 39
    58-160 Świebodzice, Polska

czynne pn.-pt. 10:00-19:00